top of page

FELINOTERAPIA -

to rodzaj terapii kontaktowej w którą gƂówną rolę odgrywa kot.

Jest to stosunkowo nowa i maƂo popularna forma terapii która powoli zdobywa uznanie zooterapeutów i lekarzy na  ƛwiecie.

Felinoterapia znajduje swoje zastosowanie u osób autystycznych, z zespoƂem Downa, z ADHD, z chorobą Alzheimera,Parkinsona, u osób niewidomych, niedowidzących, niesƂyszących, nadpobudliwych, z zaburzeniami emocjonalnymi, lękowymi, u dzieci nieƛmiaƂych, zahamowanych spoƂecznie, osób cierpiących na artretyzm, depresje, dystrofie mięƛniową, stwardnienie rozsiane, sklerozę, cukrzycę, osteoporoze, choroby psychiczne, u osób samotnych czy pacjentów szpitali, w domach opieki, domach dziecka, hospicjach, zakƂadach penitencjarnych.

Obcowanie z kotem poprawia funkcje motoryczne (motoryka duĆŒa i maƂa), poprawia komunikacje, umiejętnoƛć koncentracji uwagi, umoĆŒliwia zajęcia rekreacyjne, obniĆŒa lęk, podnosi poziom samooceny, w grupach widoczny jest spadek poczucia alienacji, izolacji, samotnoƛci i wyobcowania.

Kontakt z kotem uƂatwia nawiązanie kontaktu z innymi osobami, poprawia interakcje między ludĆșmi, motywuje do podjecia aktywnoƛci. Dodatkowo obcowanie ze zwierzętami obniĆŒa ciƛnienie krwi oraz poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi, obniĆŒa draĆŒliwoƛć, Ƃagodzi agitację polegająca na pobudzeniu ruchowym i lęku, Ƃagodzi objawy depresji, nerwicy. 
W domu kot w naturalny sposób odgrywa wielką rolę w integrowaniu domowników stając się codziennym, neutralnym  tematem rozmów, opowiadaƄ, obserwacji. Uczy obowiązkowoƛci, systematycznoƛci, ufnoƛci, empatii, wraĆŒliwoƛci i delikatnoƛci. Jest partnerem zabaw, powiernikiem sekretów. 
Często samą obecnoƛcią kot odwraca uwagę od trudów dnia codziennego, stresów w szkole/pracy. Dotyk dziaƂa kojąco, mruczenie uspakaja, koi i Ƃagodzi nerwy. Podnoszenie, gƂaskanie, przytulanie, karmienie, zabawa to przyjemna gimnastyka która poprawia ruchomoƛć stawów. Zwiększa aktywnoƛc fizyczną i psychiczną nie tylko podczas zajęć felinoterapii ale dƂugo po nich.

bottom of page